Kategorie
Ciekawostki

Aktywność fizyczna w ciąży. Czy warto uprawiać sport w trakcie ciąży?

Wiele ciężarnych obawia się podejmować aktywność fizyczną w ciąży w obawie o bezpieczeństwo dziecka. Nowe wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia rozwiewają wszelkie wątpliwości. W ciąży można, a nawet trzeba wykonywać ćwiczenia.

Regularne uprawianie aktywności fizycznej powinno być traktowane jako jeden z etapów przygotowania organizmu do ciąży. Przed zajściem w ciążę kobieta powinna skupić się przede wszystkim na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie brzucha, pleców oraz mięśnie przykręgosłupowe. Dobra kondycja pozwoli lepiej przygotować się na zachodzące w organizmie zmiany.

Ćwiczenia w ciąży

Co jednak z uprawianiem aktywności, gdy kobieta jest już w ciąży? Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) w listopadzie 2020 roku w rekomendacjach dotyczących aktywności fizycznej, opublikowała po raz pierwszy wytyczne dla kobiet w ciąży oraz po porodzie. WHO zaleca, aby wszystkie kobiety w ciąży i w okresie połogu, które nie mają przeciwwskazań lekarskich do wykonywania aktywności fizycznej, podejmowały regularną aktywność fizyczną.

Aktywność fizyczna a bezpieczeństwo ciąży

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że aktywność fizyczna nie zwiększa częstości występowania nadciśnienia ciążowego, nie zwiększa częstości poronień, przedwczesnego porodu, powikłań porodowych, ryzyka urodzenia dziecka z niską wagą. Podejmowanie jakiejkolwiek aktywności jest, zdaniem WHO, lepsze niż jej brak.

Jak długo ćwiczyć w ciąży?

WHO zaleca ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, trwające co najmniej 150 minut w tygodniu, w tym ćwiczenia aerobowe i wzmacniające mięśnie. Można również dodać ćwiczenia uwzględniające delikatne rozciąganie. Wśród możliwych aktywności WHO wymienia: chodzenie i bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, jazdę na nartach biegowych. Kobietom, które przed zajściem w ciąży na co dzień wykonywały ćwiczenia aerobowe o dużej intensywności, WHO daje zielone światło – mogą nadal kontynuować uprawianie sportu w okresie ciąży i połogu, o ile nie ma ku temu przeciwskazań lekarskich.

Korzyści z uprawienia aktywności fizycznej w ciąży

Uprawianie aktywności fizycznej w ciąży wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród nich WHO wymienia: zmniejszenie ryzyka cukrzycy ciążowej, zmniejszenie przyrostu masy ciała, prawdopodobne zmniejszenie ryzyka depresji poporodowej. Uważa się także, że aktywność fizyczna w ciąży pozytywnie wpływa na układ krążenia, w tym serce, zwiększa laktację – pojawia się ona wcześniej i trwa dłużej, skraca czas porodu i powoduje, że kobieta szybciej wraca po nim do formy.

Przeciwskazania do aktywności fizycznej w ciąży

Podejmowanie aktywności fizycznej, choć wiąże się z wieloma korzyściami, należy zawsze skonsultować z lekarzem. Istnieją przeciwskazania do jej wykonywania. Jej podejmowanie odradza się w ciąży powikłanej i zagrożonej. Ostrożność należy zachować, gdy ciężarna ma cukrzycę, chorobę serca, przebyte porody przedwczesne.
Ocenić, czy nie ma przeciwskazań do wykonywania ćwiczeń, pozwolą badania z krwi. Warto regularnie wykonywać podstawowa badania. Najlepsze do tego są pakiety dla kobiet w ciąży. Badania zakwalifikowane do tego pakietu zostały dobrane tak, by określić ogólną kondycję organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *