Kategorie
Dolegliwości

Alergie pokarmowe w ciąży — w jaki sposób sobie z nimi radzić?

Alergia pokarmowa stanowi jeden z najbardziej uciążliwych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Statystycznie dotyczy ona ok. 40% całej populacji w tym głównie osób niepełnoletnich. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się jednak nie tylko dzieci, ale również przyszłe mamy. Sprawdź, w jaki sposób skutecznie zwalczać alergie pokarmowe w ciąży i jakie objawy powinny być dla Ciebie sygnałem alarmującym!

Czy alergie pokarmowe mogą zagrażać dziecku?

W związku z zachodzącymi w organizmie zmianami, do jakich dochodzi w trakcie ciąży, na alergie i nietolerancje pokarmowe mogą cierpieć nawet kobiety, które nigdy wcześniej nie doświadczały z tego tytułu żadnych problemów. Należy pamiętać, że bagatelizowanie alergii pokarmowej oraz nieprzestrzeganie diety eliminacyjnej może prowadzić do powikłań okołoporodowych, zwiększyć ryzyko alergii u dziecka i w skrajnych przypadkach nawet spowodować uszkodzenie płodu.

Alergie pokarmowe wynikają z nieodpowiedniej reakcji układu immunologicznego na dostarczane w codziennej diecie składniki pokarmowe. Aby mieć pewność, że nie wpłyną one negatywnie na prawidłowy rozwój płodu, najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie serii badań wykluczających występowanie alergii bądź nietolerancji pokarmowych, jeszcze przed zajściem w ciążę.

Najczęstsze alergie pokarmowe występujące w trakcie ciąży

Chcąc jak najskuteczniej zapobiegać lub leczyć alergie pokarmowe, warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami, jakie czyhają na przyszłe mamy wśród popularnych produktów spożywczych. Najczęstsze alergie pokarmowe w ciąży wywoływane są przez:

  • zboża i obecny w nich gluten;
  • jajka;
  • ryby i owoce morza;
  • mleko oraz produkty mleczne, do których należą m.in. jogurty, czy sery;
  • soję;
  • orzeszki ziemne;
  • pomidory;
  • seler.

W eliminacji potencjalnych alergenów nie pomaga niestety fakt, że składniki te występują w naprawdę wielu produktach spożywczych, dostępnych na półkach sklepowych. Warto pamiętać, że już niewielki procent ich zawartości w składzie może przyczynić się do silnych reakcji niepożądanych, dlatego najlepiej zawsze dokładnie zapoznać się z informacjami na etykiecie.

Image by our-team on Freepik

Alergia pokarmowa w trakcie ciąży – najczęstsze objawy

Alergie pokarmowe mogą objawiać się na różne sposoby, często powodując uciążliwe dolegliwości i wpływając negatywnie na komfort życia oraz codzienne funkcjonowanie. W czasie ciąży, organizm, w tym układ immunologiczny, działa nieco inaczej, co może prowadzić do zaostrzenia nieprzyjemnych objawów u przyszłych mam. 

Zaostrzone objawy alergii pokarmowej nie są jednak jedyną możliwością. W niektórych przypadkach, po zajściu w ciążę zaobserwować można złagodzenie, a nawet całkowite zniknięcie objawów, które mogłyby świadczyć o alergiach bądź nietolerancjach pokarmowych. Co ciekawe, czasem dzieje się tak, nawet jeśli występowały one wcześniej.

Nie wiesz, w jaki sposób rozpoznać u siebie alergie pokarmowe? Najczęściej występują one w postaci:

  • obrzęku języka i wewnętrznej części ust,
  • biegunki,
  • bólów brzucha,
  • wymiotów,
  • zaparć,
  • wzdęć,
  • zaparcia,
  • bólów głowy,
  • bólów mięśni i stawów,

a nawet wystąpienia miejscowych zmian skórnych takich jak trądzik, czy  wysypka alergiczna pokarmowa.

Warto pamiętać, że nawet pozornie niegroźna alergia pokarmowa nie może być bagatelizowana. Konsekwencją jej zaniedbania jest najczęściej przewlekły stan zapalny, prowadzący bezpośrednio do poważnych niedoborów witamin i podstawowych składników odżywczych, zwiększających ryzyko:

  • wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka,
  • powikłań okołoporodowych,
  • przedwczesnego porodu.
Image by Freepik

Alergia na pokarmy w ciąży – jak ją leczyć?

Większość leków przeciwalergicznych jest niewskazana dla kobiet w okresie ciąży. Oznacza to, że w żadnym wypadku nie należy próbować radzić sobie z problemem na własną rękę, czy też domowymi sposobami. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem. To on zleci odpowiednie badania, a także właściwą dietę eliminacyjną, dzięki której możliwe będzie wykluczenie alergenów, wywołujących niepożądane reakcje w organizmie.

Ze względu na swój specyficzny przebieg dieta eliminacyjna może być wprowadzona tylko i wyłącznie pod nadzorem wykwalifikowanego specjalisty, takiego jak dietetyk kliniczny.  Jest to istotne, ponieważ nieprawidłowo skomponowana, będzie skutkować poważnymi niedoborami składników mineralnych oraz witamin, co może wpłynąć negatywnie na cały przebieg ciąży.

Właściwa dieta eliminacyjna przyszłej mamy musi zatem być:

  • zrównoważona pod względem witamin i składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu matki, a także właściwego rozwoju płodu,
  • różnorodna i pełna wysokiej jakości produktów — najlepiej pozbawiona żywności wysoko przetworzonej,
  • utrzymująca masę ciała przyszłej mamy na odpowiednim poziomie, dostarczając jej tym samym właściwą podaż energetyczną. Warto pamiętać, że może ona ulec zmianie m.in. w zależności od aktywności fizycznej czy trymestru ciąży.

Współpracując z lekarzem lub dietetykiem, przyszłe mamy mogą stworzyć bezpieczną i zdrową dietę eliminacyjną, która pozwoli im na kontrolowanie objawów alergii czy nietolerancji pokarmowej. Ponadto odpowiednie monitorowanie zdrowia i rozwoju płodu przez całą ciążę może pomóc w wykryciu ewentualnych problemów takich jak alergia pokarmowa u dziecka.

Alergie pokarmowe w ciąży mogą stanowić poważne wyzwanie dla zdrowia kobiety i jej dziecka. Ważne jest zatem, aby dbać o właściwą dietę, ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i odpowiednie monitorowanie objawów. Troska o zdrowie i bezpieczeństwo mamy, jest kluczem do sukcesu zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu alergiom pokarmowym w trakcie ciąży.

Obrazek wyróżniający: senivpetro on Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *