Kategorie
Dolegliwości

Beta-hCG – na czym polega test ciążowy z krwi?

Test ciążowy z krwi jest jedną z najskuteczniejszych metod na wykrycie ciąży na wczesnym jej etapie. Badanie beta-hCG pozwala także rozpoznać ciążę pozamaciczną, samoistne poronienie, a także jest pomocne w diagnostyce powikłań ciąży, m.in. nadciśnienia tętniczego i przedwczesnego porodu.


Beta-hCG (gonadotropina kosmówkowa) to hormon, który pojawia się u kobiet w ciąży we krwi i w moczu. Pozwala on wykryć ciążę już 10 dni po zapłodnieniu. W warunkach domowych kobiety wykrywają go popularnymi, paskowymi testami ciążowymi, wykonywanymi z moczu, jednak o wiele bardziej wiarygodny jest test z krwi. Jest to badanie pomocne, gdy kobieta chce szybko potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Test beta-hCG z krwi wykonuje się jednak nie tylko w celu potwierdzenia ciąży, gdyż ma on także wiele innych ważnych zastosowań.

Wskazania do wykonania badania beta-hCG

Kiedy wykonać badanie beta-hCG? Badanie to może zlecić lekarz, ponieważ test ten jest bardzo pomocny w ocenie rozwoju ciąży. Dzięki niemu można rozpoznać ciążę pozamaciczną, mnogą oraz samoistne poronienie. Ciąży pozamacicznej towarzyszy słabszy i przesunięty w czasie wzrost stężenia hCG, a poronieniu – gwałtowny spadek. Na początku pierwszego trymestru ciąży objawy poronienia są poprzedzane spowolnieniem przyrostów hCG. Za pomocą badania można także zdiagnozować powikłania ciąży: ocenić ryzyko nadciśnienia tętniczego czy porodu przedwczesnego.
Badanie hCG w I i II trymestrze ciąży zalecane jest jako badanie prenatalne w kierunku chromosomowych wad płodu. Wykonuje się je również w celu diagnozowania chorób trofoblastu (zaśniad groniasty, zaśniad inwazyjny, rak kosmówki, nabłoniak kosmówkowy złośliwy), różnicowaniu łagodnych i złośliwych nowotworów trofoblastu, diagnostyce i monitorowaniu wznowy nowotworów wytwarzających hCG. Jeśli u kobiety stwierdza się wysoki poziom hCG, a nie jest ona w ciąży, wynik może wskazywać na choroby trofoblastu.

Normy beta-hCG

Wartości referencyjne beta-hCG mogą różnić się w zależności od laboratorium. Wynik badania zawsze należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli badanie beta-hCG nie było wykonywane wyłącznie w celu potwierdzenia ciąży. Trzeba też pamiętać, że interpretacja wyniku zależy od etapu ciąży. Poziom hCG wzrasta w miarę równomiernie przez pierwsze 14–16 tygodni ciąży, licząc od ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. Szczytowy poziom hCG notuje się zazwyczaj około 14. tygodnia ciąży, po czym zaczyna on stopniowo opadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *