Kategorie
Dolegliwości Ważne

Ból żołądka w ciąży

Ciąża to czas radości i oczekiwania, wiąże się jednak z wieloma zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. W tym czasie przyszła mama może odczuwać liczne dolegliwości, w tym ból żołądka. Najczęściej związany jest z niestrawnością, ale może mieć też poważniejsze przyczyny. Kiedy ból żołądka powinien niepokoić?

Ból żołądka może pojawić się na każdym etapie ciąży. Najczęściej skarżą się na niego kobiety w pierwszym trymestrze. Zwykle wtedy towarzyszą mu nudności lub wymioty. Odpowiada za to hormon ciążowy – gonadotropina kosmówkowa. Na początku ciąży w organizmie kobiety jest go najwięcej. Jego wzrost jest bardzo ważny, bo warunkuje prawidłowy rozwój ciąży. U przyszłych mam powoduje jednak spowolnienie pracy układu trawiennego i wyczulenie na zapachy.

Mdłości w ciąży rozpoczynają się zazwyczaj między 4. a 7. tygodniem ciąży, ustają w okolicach 14. tygodnia, choć mogą trwać nawet i dłużej, do 22. tygodnia ciąży. Ból żołądka i mdłości na tym etapie nie wymagają konsultacji z lekarzem, ale jeśli kobieta wymiotuje intensywnie, powinna udać się do specjalisty. Może bowiem dojść do odwodnienia, które jest groźne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu.

Niewłaściwa dieta i zmiany hormonalne

Na dalszym etapie ciąży, ból żołądka może być związany ze zwiększonym stężeniem progesteronu we krwi. Jego poziom zwiększa się najczęściej w 2. trymestrze ciąży i objawia się zgagą. Ból żołądka może również wynikać ze stosowania niewłaściwej diety. Kobiety w okresie ciąży zwykle na więcej sobie pozwalają, jeśli chodzi o ilość spożywanych pokarmów. Smażone dania, tłuste pokarmy bogate w nasycone tłuszcze zwierzęce, mogą powodować złe samopoczucie i ból żołądka. Ryzyko bólu żołądka w ciąży wzrasta u tych kobiet, które wcześniej miały problemy z refluksem żołądkowym czy niestrawnością. Warto o takich problemach poinformować lekarza, aby już na początku ciąży pomógł przejść przez ten niełatwy dla organizmu etap. Z lekarzem koniecznie należy skonsultować przyjmowanie jakichkolwiek leków, także tych, które kobieta brała przed ciążą.

Inną przyczyną bólu żołądka w ciąży może być ucisk powiększającej się macicy. Czasami bardzo trudno rozpoznać, czy ból brzucha związany jest akurat z żołądkiem. Jeśli towarzyszy mu biegunka, wysoka gorączka, wymioty, twardnienie brzucha czy krwawienie z dróg rodnych, zawsze należy skontaktować się z lekarzem. Silny ból brzucha z okresowym twardnieniem, któremu może towarzyszyć plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, może świadczyć np. o odklejaniu łożyska. Innymi przyczynami bólu brzucha mogą być: zapalenie wyrostka robaczkowego lub zapalenie pęcherzyka żółciowego, dlatego trzeba dokładnie monitorować swoje samopoczucie, a w przypadku jego pogarszania, skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *