Kategorie
Dolegliwości Ważne

Brak witaminy D – jakie są objawy

Witaminy odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. W dzisiejszym artykule omówimy rolę witaminy D i w jaki sposób objawia się jej niedobór.

Działanie witaminy D

Witamina ta bierze udział w wielu procesach w organizmie człowieka. Ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, wzmacnia tworzenie naczyń krwionośnych, wspomaga działanie układu naczyniowo-sercowego, jest odpowiedzialna za dobry wzrok i prawidłowy podział i wzrost komórek skóry. Aby witamina D działała prawidłowo, potrzebne są dodatkowe czynniki, między innymi:

– odpowiedni poziom vit D, która ma formę nieaktywną. Witamina ta wytwarzana jest przez skórę. Wydziela się ona poprzez wystawienie skóry na promienie słoneczne. Jak zatem widać, opalanie w umiarkowanych ilościach jest zdrowe.

– prawidłowa praca nerek, w których to aktywuje działanie vit. D

– prawidłowa praca przytarcz. Przytarczyce produkują parathormon, który ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie nerek.

Kiedy mamy do czynienia z niedoborem witaminy D

Społeczeństwo polskie bardzo często cierpi na niedobór witaminy D. Wynika to z klimatu panującego w Polsce i zaledwie kilku słonecznych miesięcy w roku. Jakie są symptomy niedoboru vit D? Jest ich bardzo wiele i mogą wskazywać na zupełnie inne choroby. Utrudnia to także diagnostykę i z tego względu, warto wykonywać regularne (np. 2 razy do roku) badanie na poziom vit.D w organizmie. Więcej na temat badań na poziom vit D można przeczytać tutaj:  https://diag.pl/sklep/badania/witamina-d-metabolit-25oh/. Do najczęściej spotykanych objawów niedoboru vit D zaliczamy:

– nerwowość

– pogorszenie stanu uzębienia

– problemy z ciśnieniem krwi

– zapalenie stawów,

– ciągłe zmęczenie

– łamliwość kości

– krzywica

– cukrzyca

– częste zmiany nastrojów

– depresja

Jak zatem widać, może być wiele objawów niedoboru vit. D.

Co jest najlepszym źródłem witaminy D?

Tak, jak wspomniano wcześniej, najlepszym źródłem vit D jest słońce. Jest ona mało przyswajana z żywności, i tak np. 15 min pobytu na słońcu, może zastąpić zjedzenie 20 jajek lub aż pięciu kilogramów sera! Istotną informacją jest także fakt, iż witamina ta rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego warto ją przyjmować w oleistych kapsułkach dostępnych w aptece bez recepty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *