Ciąża to nie lada wyzwanie dla układu krążenia kobiety. W trakcie ciąży układ krwionośny kobiety pracuje na zwiększonych obciążeniach podobnie jak i jego główny organ, czyli serce. Na organizm przyszłej mamy mają wpływ również hormony. Jakie mogą być objawy choroby serca w okresie ciąży?
Ciąża nie pozostaje bez wpływu na układ krążenia. Przede wszystkim działają na niego hormony, zwiększa się też objętość krwi krążącej oraz częstość pracy serca. Zmiany następują stopniowo, mogą być jednak bardzo niebezpieczne, szczególnie u kobiet, które już przed ciążą borykały się z chorobami serca.
Planowanie ciąży u kobiety z chorobami serca
Kobiety z chorobami serca muszą odpowiedzialnie podejść do kwestii planowania ciąży. Powinny pozostawać pod stałą opieką kardiologa i ginekologa. To kardiolog powinien zdecydować, czy kobieta będzie mogła starać się o dziecko. Przy poważnych wadach istnieje, bowiem ryzyko zagrożenia życia kobiety. Przy wadach serca matki, może dojść także do powikłań przy porodzie, a także zwiększa się ryzyko wad serca u dziecka. Ciążę ze względu na bardzo duże ryzyko zgonu matki, odradza się np. w przypadku zespołu Eisenmengera, ciężkiej niewydolności serca (III i IV stopnia) czy siniczych wad serca. Przy niektórych wadach serca lekarz może zalecić kobiecie planującej ciążę operację eliminującą wadę serca. Przy innych wadach konieczne jest stałe pozostawanie pod opieką kardiologa i przyjmowanie leków.
Zaburzenia rytmu serca w ciąży
Problemy z sercem mogą pojawić się, ze względu na obciążenie układu krążenia, na każdym etapie ciąży. Jednym z najczęstszych są zaburzenia rytmu serca. Arytmia w ciąży objawia się kołataniem serca, czasami mogą pojawić się bóle w okolicy klatki piersiowej, duszności, a nawet omdlenia. Ginekolog zwykle zleca w takim przypadku wizytę u kardiologa, a ten dokonuje oceny pracy serca na podstawia badania echa serca lub badania EKG. W zależności od diagnozy, kardiolog kieruje na dalsze leczenie.
Choroba niedokrwienna serca w ciąży
Dość często występującą jest również choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa). Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby wieńcowej zaliczany jest ból w klatce piersiowej za mostkiem. Powoduje wrażenie ucisku, gniecenia w klatce piersiowej, stąd nazywany jest dławiącym. Z takimi objawami ciężarna powinna zgłosić się koniecznie do kardiologa, który na podstawie badań postawi diagnozę i włączy odpowiednie leczenie. Nieleczona choroba wieńcowa może prowadzić do zawału serca.
Wczesna diagnostyka chorób serca pozwala nie tylko zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo kobiety, ale również płodu. Kobieta z problemami z układem krążenia powinna do końca ciąży przebywać pod stałą opieką kardiologa. Odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia będzie wymagał również poród. W większości przypadków zalecane jest cesarskie cięcie.