Kategorie
Aktualności Dolegliwości

Ciąża a choroby wątroby

Ciąża to dla organizmu kobiety czas bardzo wymagający. Jednym z narządów narażonych na uszkodzenie w tym okresie jest wątroba. Jak diagnozować choroby wątroby w ciąży i jak je leczyć?

Choroby wątroby występujące w czasie ciąży można podzielić na trzy rodzaje: pierwsze to choroby ściśle związane z ciążą, drugie to schorzenia, na które kobieta cierpiała przed ciążą, a trzecie to klasyczne choroby wątroby, które pojawiły się podczas ciąży. Niektóre choroby wątroby mogą mieć bardzo ostry i ciężki przebieg, dlatego też jakiekolwiek niepokojące objawy zawsze powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.

Ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych

Jedną z najpoważniejszych chorób wątroby w czasie ciąży jest ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych (ang. AFLP –acute fatty liver of pregnancy). Jest to choroba rzadka, ale bardzo niebezpieczna, która może nawet doprowadzić do zgonu matki lub płodu. AFLP pojawia się najczęściej w III trymestrze ciąży, a objawy choroby nie są charakterystyczne. Najczęściej pojawiają się: nudności, wymioty, częste oddawanie moczu, następnie żółtaczka, a w kolejnym etapie także objawy ze strony innych narządów i układów: obrzęki, krwawienie z przewodu pokarmowego lub niewydolność nerek. Diagnoza AFLP opiera się m.in. na badaniach laboratoryjnych. Zleca się wówczas: morfologię, badanie parametrów układu krzepnięcia i badanie poziomu glukozy. Konieczne jest także oznaczenie poziomu bilirubiny, albumin oraz parametrów nerkowych, takich jak mocznik i kreatynina.

Cholestaza ciężarnych

Częstszą i równie niebezpieczną chorobą wątroby występującą w okresie ciąży jest cholestaza ciężarnych. Jej objawy pojawiają się około 30. tygodnia ciąży. Cholestaza ciążowa polega na zaburzeniu odpływu żółci do dwunastnicy, przez co produkty metabolizmu nie są eliminowane i kumulują się w organizmie. Charakterystycznym objawem cholestazy ciężarnych jest świąd skóry bez wystąpienia wysypki. Mogą jej towarzyszyć także: złe samopoczucie, bezsenność, nudności i wymioty. Aby zdiagnozować chorobę, zaleca się wykonanie takich badań, jak: bilirubina całkowita, gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP), fosfataza zasadowa (ALP) czy aminotransferazy, zarówno asparaginianowa (AST), jak i alaninowa (ALT), dehydrogenaza mleczanowa (LDH) oraz kwasy żółciowe (TBA).

Zespół HELLP

Bardzo poważną, ale na szczęście stosunkowo rzadką chorobą jest zespół HELLP (od ang. Hemolytic anemia, czyli hemoliza, ang. Elevated Liver enzymes – podwyższony poziom enzymów wątrobowych, ang. Low Platelet Count – tzw. małopłytkowość, czyli niska liczba płytek krwi – trombocytów).

Choroba prowadzi do powstawania krwiaków w obrębie wątroby, które mogą pękać, wywołując krwotok do jamy brzusznej. Zespół HELLP objawia się bólami w prawym nadbrzuszu, nudnościami, wymiotami, zmęczeniem, obrzękami oraz skłonnością do krwawień.

 

Ciąża to dla każdej kobiety czas wyjątkowy, dlatego też ciężarne powinny w szczególny sposób dbać o swoje zdrowie, a wszelkie niepokojące objawy niezwłocznie konsultować z lekarzem.

 

Fot. Shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *