Kategorie
Ważne

Ciąża po 40. Czy jest bezpieczna?Jak się do niej przygotować?

W dzisiejszych czasach ciąża po 40. roku życia nie jest rzadkością. Zarówno ze względów prywatnych, jak i zawodowych, decyduje się na nią coraz więcej kobiet, chcąc podejść do macierzyństwa świadomie i we właściwym momencie swojego życia. Jednak czy aby na pewno ciąża w tym wieku jest bezpieczna zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka? W jaki sposób odpowiednio się do niej przygotować i jaki komplet badań trzeba wykonać? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje!

Ciąża po 40. – co na to medycyna?

Choć jeszcze kilka lat temu ciąża po 40. roku życia budziła sporo kontrowersji, dziś stała się zjawiskiem znacznie częstszym, a dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej medycyny, również znacznie bezpieczniejszym, zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Współczesne kobiety odkładają planowanie rodziny, decydując się w pierwszej kolejności na rozwój zawodowy, dzięki czemu podchodzą do macierzyństwa w sposób odpowiedzialny.

Ponieważ lekarze ginekolodzy są świadomi rozbieżności pomiędzy biologicznymi wskazaniami a współczesnymi realiami społecznymi, przyszłe mamy, które ukończyły 40. rok życia mogą liczyć nie tylko na ich pełne wsparcie i fachową pomoc, ale również najnowsze osiągnięcia medycyny.

Niestety przyszłe mamy muszą liczyć się z tym, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko komplikacji w trakcie ciąży, jak podczas porodu. U kobiet w dojrzałym wieku znacznie częściej występują problemy z układem krążenia i nadciśnieniem oraz nadwaga czy osteoporoza, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Należy mieć także świadomość, że im później decydujemy się na zajście w ciążę, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych i wrodzonych, a nawet przedwczesnego poronienia. Oczywiście wszystkie powyższe zagrożenia, mogą przydarzyć się też młodym i zdrowym kobietom, dlatego tak ogromne znaczenie w bezpiecznej ciąży odgrywają regularne badania i wizyty lekarskie.

Obraz autorstwa frimufilms na Freepik

Konsultacja u ginekologa — jakie badania musisz wykonać?

Jeśli świadomie planujemy ciążę, zwłaszcza po 40. roku życia, konieczne będzie wykonanie szeregu badań, które wykluczą lub potwierdzą możliwość wystąpienia ewentualnych komplikacji. Lekarz prowadzący z całą pewnością będzie chciał ocenić stan narządów rodnych, zatem na liście znajdzie się przezpochwowe USG. Dzięki temu badaniu możliwe będzie wykluczenie jakichkolwiek patologii występujących w obrębie jajowodów, jajników i macicy, takich jak m.in. cysty, czy zrosty.

Konieczne jest również badanie cytologiczne oraz wykonanie testu na czystość pochwy, dzięki któremu możliwe jest wykluczenie jakichkolwiek infekcji bakteryjnych, które mogą zaszkodzić ciąży na wszystkich jej etapach. Kolejne pozycje obowiązkowe na liście badań to:

  • morfologia,
  • OB,
  • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, jeśli jeszcze nie zostało ustalone,
  • ogólne badanie moczu,
  • badanie glukozy we krwi,
  • badania poziomu przeciwciał przeciwko ospie wietrznej,
  • badania poziomu przeciwciał przeciwko różyczce,
  • badania poziomu przeciwciał przeciwko toksoplazmozie
  • badania poziomu przeciwciał przeciwko cytomegalii
  • badanie poziomu hormonów tarczycowych.

Aby wpłynąć na pomyślny przebieg ciąży, warto także wykluczyć obecność WZW typu B, czyli tzw. żółtaczki wszczepiennej.

Jak przygotować się do ciąży po 40.?

Obraz autorstwa serhii_bobyk na Freepik

Aby w znaczącym stopniu zwiększyć szansę na jej bezpieczny przebieg, należy się odpowiednio się przygotować. Jeśli wyniki badań są w normie i jednocześnie nie dają przeciwwskazań do zajścia w ciążę to bardzo dobra zapowiedź. W momencie, gdy “organizm nie ma nic przeciwko”, skierujmy swoją uwagę na styl życia – eliminacja stresogennych czynników czy szkodliwych nawyków żywieniowych może korzystnie wpłynąć nie tylko na przebieg ciąży, ale i zdrowie naszej pociechy po porodzie.

Planując macierzyństwo po 40. roku życia, należy zwrócić uwagę na sposób odżywiania się, a w razie konieczności uzupełnić wszystkie niedobory odpowiednią suplementacją.  W diecie przyszłej mamy, nie może zabraknąć kwasu foliowego, innych witamin z grupy B, witaminy D, magnezu, wapnia, selenu oraz cynku. Koniecznością będzie rezygnacja z nikotyny i alkoholu.

Dietę bogatą w warzywa, owoce, wysokiej jakości nabiał, mięso i produkty pełnoziarniste warto wesprzeć odpowiednim wysiłkiem fizycznym. Dostępność aktywności dostosowanych do kobiet w ciąży wciąż rośnie, więc znalezienie odpowiednich zajęć nie powinno stanowić żadnego problemu dla przyszłej mamy. Fitness, pilates czy yoga to doskonała sposobność do rozładowania stresu i odpoczynku, które pozwalają skupić się na rzeczach przyjemnych i odprężających przyszłą mamę.

Ciąża w każdym wieku jest dla kobiety okresem wymagającym, do którego powinna podejść świadomie i z właściwym nastawieniem. Choć nie da się ukryć, że po 40. roku życia wymaga więcej wysiłku, to odpowiednie oraz regularne badania, a także połączenie zdrowej diety, ruchu i odpoczynku zwiększają szanse na to, że na świat przyjdzie zdrowe i pełne energii dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *