Kategorie
Aktualności Ważne

Co jeść w ciąży? Dieta matki a zdrowie dziecka

Kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o swoją dietę. To, co jemy, ma wpływ na zdrowie, a w ciąży także na zdrowie rozwijającego się płodu.

W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na energię i niektóre składniki pokarmowe, dlatego dieta wymaga zmian. Nie oznacza to, że trzeba jeść za dwoje. Dzienna podaż energii w diecie powinna wzrosnąć o 360 kcal w II trymestrze i 475 kcal w III trymestrze ciąży.

Prawidłowe żywienie w ciąży, niepalenie papierosów i niepicie alkoholu mają wpływ na rozwój dziecka i na jego zdrowie w przyszłości. Kobietom będącym w ciąży zaleca się jadanie urozmaiconych posiłków, które dostarczą białka, węglowodanów złożonych, dobrej jakości tłuszczu i witamin. Ciężarna powinna zjadać pięć posiłków dziennie. Wśród nich powinno pojawić się pełnoziarniste pieczywo, mleko i produkty mleczne, ryby, mięso, jaja, rośliny strączkowe, warzywa i owoce.

Warzywa, owoce, ryby

W diecie kobiety w ciąży nie powinno brakować owoców i warzyw. Zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia, zaleca się spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie podzielonych na 5 porcji. Jedną z nich może stanowić na przykład szklanka soku (200 ml). W diecie powinny pojawić się ryby. Instytut Żywności i Żywienia (IŻiŻ) w opracowanych dla kobiet w ciąży zaleceniach dietetycznych przypomina, że mięso ryb charakteryzuje się dużą zawartością wysokowartościowego białka, fosforu, potasu, magnezu, w przypadku ryb drobnoościstych również większym udziałem wapnia. IŻiŻ informuje, że ryby morskie są również naturalnym źródłem jodu w pożywieniu, witamin z grupy B, witaminy A oraz D. Ryby są także bardzo cennym składnikiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – omega-3. Odgrywają one istotną rolę nie tylko dla matki, ale i dziecka. Są one niezbędne do rozwoju siatkówki oka i mózgu dziecka. W czasie ciąży to matka jest jedynym źródłem kwasów omega-3 dla potomka, dlatego powinna szczególnie zadbać o ich dostarczanie z pożywieniem. Instytut Żywności i Żywienia zauważa, że spożycie 150-200g ryb morskich dostarcza 2 g kwasów omega-3. Największą zawartość kwasów omega-3 znajdziemy w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, makrela czy sardynka. Wśród ryb słodkowodnych najlepszy pod tym względem jest pstrąg tęczowy.

Czego unikać w ciąży?

Kobietom w ciąży zaleca się całkowitą rezygnację z niezdrowej żywności typu instant, fast foodów oraz ograniczenie spożywania soli i słodyczy. Ciężarne muszą bezwzględnie unikać surowego lub niedogotowanego mięsa. O tym, by go nie jeść, trzeba pamiętać zarówno podczas gotowania, jak i smakowania potraw. Surowe mięso może być źródłem zakażenia toksoplazmozą. Toksoplazmoza to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób pasożytniczych występujących u człowieka. Głównym źródłem zakażenia może być surowe mięso i to niezależnie od rodzaju: drób, dziczyzna, baranina, wieprzowina, wołowina. Pasożytem można się także zarazić, jedząc nieumyte owoce i warzywa. Odnotowano także przypadki zarażenia T. gondii spowodowane spożywaniem niepasteryzowanego mleka i wytworzonych z niego serów. Jeśli dojdzie do zakażenia toksoplazmozą u kobiety w ciąży, to pasożyt może poprzez łożysko przedostać się do płodu. Wówczas mówi się o toksoplazmozie wrodzonej. Ryzyko zarażenia płodu przez zakażoną matkę wzrasta wraz z czasem trwania ciąży. Jest to skutkiem zwiększającej się przepuszczalności łożyska. Według danych w Polsce dochodzi do wystąpienia toskoplazmozy wrodzonej w 1 do 4 przypadkach na 1000 ciąż. Kobiety w ciąży powinny unikać także jedzenia surowych jaj. Ich spożywanie wiąże się z ryzykiem zakażenia pałeczkami salmonelli. Lepiej zrezygnować również z serów: oscypki, pleśniowe, camembert, feta mogą zawierać bakterie Listeria monocytogenes, powodujące listeriozę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *