Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się, że czuje nieprzyjemne drętwienie i mrowienie w nogach. O ile dolegliwości takie nie powtarzają się często zazwyczaj nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak drętwienie nóg jest bardzo nasilone lub pojawia się często nie warto lekceważyć tego objawu. Może bowiem być zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych. Wizyta u lekarza oraz wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych pozwoli nam poznać przyczynę problemu i skutecznie go leczyć. Sprawdźmy więc jakie są możliwe przyczyny drętwienia nóg i co może oznaczać ten objaw.
Zbyt długie przebywanie w jednej pozycji
Jeśli drętwienie nóg dotyka cię praktycznie każdego dnia, ale mija, gdy tylko zaczniesz się ruszać może oznaczać to, że po prostu pracujesz w złej pozycji, która przyczynia się do zaburzeń krążenia krwi w twoich żyłach. Dbaj więc po prostu o to, by w czasie pracy często robić przerwy, podczas których będziesz się ruszać. Czasem nawet krótki spacer po biurze może pomóc.
Choroby kręgosłupa
Kolejną przyczyną drętwienia nóg może być dyskopatia oraz choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. Powodują one bowiem nacisk na nerwy, które odpowiedzialne są za “sterowanie” naszymi nogami. Skutkiem tego czujemy nieprzyjemny ucisk, drętwienie oraz mrowienie, które może mieć bardzo nasiloną postać. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na badanie RTG lub tomografię komputerową. Pozwoli to ocenić stan kręgosłupa oraz rozpocząć skuteczne leczenie i rehabilitację.
Problemy z układem krwionośnym
Również zwężenie naczyń krwionośnych nóg może przyczyniać się do nieprzyjemnego uczucia drętwienia i mrowienia kończyn dolnych. Dlatego też, jeśli odczuwasz częste drętwienie nóg warto sprawdzić poziom cholesterolu. Powstające w żyłach blaszki miażdżycowe, które przyczyniają się do zwężenia światła żył mogą bowiem doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak udar niedokrwienny lub zawał serca. Warto więc jak najszybciej udać się do lekarza.
Co jeszcze może powodować drętwienie nóg?
Poza wyżej wspomnianymi przyczynami drętwienie nóg może być wiele. Wśród nich wymienić możemy między innymi: złą dietę, choroby autoimmunologiczne, nowotwory kości, neuropatię cukrzycową oraz niedobory witamin z grupy B. Jak więc widać, przyczyn może być naprawdę sporo – co więcej, dotyczą one wielu różnych układów naszego organizmu. Właśnie dlatego nie należy lekceważyć objawów i szukać przyczyny stojącej za naszymi problemami. Im szybsza diagnoza, tym skuteczniejsze będzie bowiem leczenie.
Podsumowując, drętwienie nóg może mieć naprawdę wiele przyczyn – zarówno tych stosunkowo niegroźnych, jak i tych, które mogą mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego też, jeśli odczuwamy tego typu problemy warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który poprowadzi wywiad lekarski oraz skieruje nas na badania diagnostyczne takie jak badania krwi, badania obrazowe kręgosłupa oraz szereg innych dodatkowych badań, które pozwolą poznać przyczynę stojącą za bólem nóg.