Brak miesiączki, nudności, ból piersi, wrażliwość na zapachy – to jedne z pierwszych objawów ciąży. Kobiety, które szybko chcą potwierdzić bądź wykluczyć ciążę, nie muszą jednak na nie czekać. Dzięki hormonowi beta-HCG i badaniu krwi w ciągu kilku dni po zapłodnieniu dowiedzą się, czy wkrótce mogą spodziewać się dziecka.
Ciąża to dla wielu kobiet najbardziej wyczekiwany czas w życiu i z nadzieją wypatrują jej pierwszych symptomów. Na nie trzeba jednak trochę poczekać. Pierwsze objawy ciąży pojawią się dopiero po kilkunastu dniach, a wiele z nich dopiero w drugiej połowie pierwszego trymestru ciąży.
Jakie są objawy ciąży? Pierwszym jest brak miesiączki. Będzie to objaw najbardziej zauważalny i wiarygodny u tych kobiet, które dotąd miały regularne cykle. Trzeba jednak pamiętać, że opóźnienie okresu może wynikać z różnych przyczyn: zmiany stylu życia, intensywnego uprawiania sportu czy zmiany diety. Kolejnym objawem ciąży są nabrzmiałe i tkliwe piersi. W kilka tygodni po zapłodnieniu kobiety odczuwają też potrzebę częstego oddawania moczu, a około drugiego miesiąca pojawiają się poranne mdłości, wymioty oraz wrażliwość na zapachy. Dodatkowo w tym okresie kobieta może odczuwać zmęczenie i senność, borykać się z zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Wszystkie powyższe objawy należą do tzw. objawów przypuszczalnych. Aby mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, trzeba wykonać testy.
Test ciążowy z krwi
Jakie badania potwierdzają ciążę? Już w kilka dni po zapłodnieniu można wykonać badanie krwi. Mowa o teście beta-HCG. Hormon HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) występuje w krwi i moczu jedynie w okresie ciąży. Wydzielany jest wtedy przez trofoblast i łożysko. Właściwość wykrywania HCG w moczu wykorzystują domowe testy ciążowe. Przewagą testu ciążowego z krwi jest jednak jego dokładność. Wiąże się to z szybszą możliwością stwierdzenia lub wykluczenia ciąży niż przy teście z moczu. Poziom HCG wzrasta w pierwszych tygodniach od momentu zapłodnienia. Zakłada się, że stężenie tego hormonu podwaja się co 48–72 godziny. Poziom HCG osiąga najwyższą wartość w 8.–10. tygodniu ciąży, następnie obniża się i taki pozostaje już do końca ciąży.
Kiedy wykonać test beta-HCG?
Wykonanie testu beta-HCG z krwi zaleca się kobietom, którym zależy na wykryciu ciąży na wczesnym etapie i stuprocentowej pewności co do wyniku. Test ciążowy z moczu jest najbardziej wiarygodny po 6–7 dniach od spodziewanej miesiączki, test z krwi można wykonać już po około 10 dniach po współżyciu. Test beta-HCG wykonuje się także na późniejszym etapie ciąży. Dzięki niemu można rozpoznać ciążę pozamaciczną, mnogą oraz samoistne poronienie. Badanie HCG w I i II trymestrze zalecane jest jako badanie prenatalne w kierunku chromosomowych wad płodu.