Kategorie
Dolegliwości

Kiedy należy wykonać badania laboratoryjne na potwierdzenie ciąży?

Spóźniający się okres, dziwne objawy i zmiany nastroju – często zwiastują ciąże. Często jest ona planowana przez rodziców, a dwie kreski to wyczekiwane zjawisko. Po wykonaniu testów w aptece przychodzi czas na badanie u lekarza w celu jednoznacznego potwierdzenia, czy faktycznie jest się w ciąży.

Pierwszym sygnałem ciąży jest opóźnienie okresu – jednak trudno uznać to za wiarygodny dowód. Opóźnienie menstruacji może wynikać z wielu innych przyczyn: stresu, zmiany trybu życia lub dolegliwości intymnych. Nawet zmiana diety może wywołać opóźnienie.

Testy ciążowe – czy dają prawdziwy wynik?

Testy ciążowe, dostępne w każdej aptece, są bardzo wiarygodne i dają wynik dający ok. 95-99% pewności. Test ciążowy do samodzielnego przeprowadzenia badania w domu wykrywa hormon hCG, czyli gonadotropinę kosmówkową w kobiecym moczu, dlatego do wykonania testu potrzebna jest jego niewielka próbka.

bezpieczna_ciaza

Hormon hCG produkowany jest jedynie w organizmie kobiety, która została zapłodniona, a jego poziom zaczyna rosnąć już w tydzień po tym fakcie. Jednak najbardziej wiarygodne  wyniki pojawiają się ok. dwóch tygodni po stosunku płciowym, w czasie którego poczęte zostało nowe życie.

Potwierdzenie ciąży u lekarza – kiedy i jakie badania?

Bez względu na to, ile wykonamy testów, warto ciążę potwierdzić także u lekarza. Wizyta ta powinna mieć miejsce przed upłynięciem dziesiątego miesiąca ciąży, ale warto odbyć ją wcześniej. Lekarz zleci badanie krwi, pozwalające określić poziom hormonu hCG we krwi. Na podstawie tego badania można określić wiek ciąży oraz określić, czy rozwija się prawidłowo.

Przy zbyt niskim stężeniu hCG można wnioskować o poronieniu albo nieprawidłowym zagnieżdzeniu się komórki, czyli ciąży pozamacicznej. Jest ona niebezpieczna dla zdrowia, a jej leczenie należy przeprowadzić możliwie szybko. Inaczej może dojść do perforacji jednego lub obu jajników oraz stanu zagrażającego zdrowiu lub życiu matki. Ciąża pozamaciczna w pierwszych tygodnia daje objawy przypominające normalną ciążę, dlatego niezwykle ważne jest szybkie określenie, czy ciąża faktycznie przebiega prawidłowo.

Czytaj też: Toksoplazmoza a ciąża – czy jest się czego bać?

Badanie może też wykazać zbyt wysoki poziom hormonu hCG, wskazującego na ciąże zaśniadową, czyli nieprawidłowo zapłodniową. Zaśniad również jest niebezpieczny dla zdrowia. Częstość występowania wynosi około 1 na 1000 ciąż w Stanach Zjednoczonych i Europie.

W okolicach 4 tygodnia wykonać można już dopochwowe USG, pozwalające zobaczyć zagnieżdżony w macicy pęcherzyk płodowy, około 6 tygodnia widać już zarodek, a po 7 tygodniu na USG zobaczyć można bijące serce. Najczęściej jednak pierwsze USG wykonuje się w okolicach 10-11 tygodnia. Badanie to pozwala jednoznacznie określić ilość płodów (jedno czy więcej) oraz termin porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *