Kategorie
Dolegliwości

Koronawirus a ciąża

Kobiety w ciąży znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa. W obliczu pandemii muszą więc szczególnie na siebie uważać. Z każdym niepokojącym objawem, jak gorączką powyżej 38°C, kaszlem lub dusznością, powinny natychmiast zwrócić się do najbliższej stacji epidemiologicznej lub na oddział zakaźny.

 Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano na początku marca. Wirus jest bardzo zakaźny. Nosiciel zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Koronawirusem można się też zarazić poprzez styczność z przedmiotami, których dotykał chory. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że wirusy mogą przetrwać do 24 godzin na powierzchni kartonowej i do 72 godzin na stali nierdzewnej lub plastiku. Na razie nie ma szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Niedostępne są też leki hamujące jego namnażanie się.

COVID-19 – ciężarne w grupie ryzyka

Informacje na temat koronawirusa są na bieżąco aktualizowane. Naukowcy dopiero poznają jego działanie. Stale też monitorowane i uaktualniane są informacje na temat koronawirusa u kobiet ciężarnych. Nadal dokładnie nie wiadomo, jaki wirus ma wpływ na przebieg ciąży i płód. Fundacja Rodzić po Ludzku w zaleceniach przygotowanych dla kobiet w ciąży informuje, że nie stwierdzono, aby ciężarne były bardziej podatne na zakażenie się wirusem. Jednak w związku z tym, że wiele infekcji wirusowych, jak np. grypa, powoduje większe ryzyko wystąpienia powikłań i zgonów wśród ciężarnych, uznaje się, że kobiety w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19. Co zrobić w przypadku podejrzenia infekcji koronawirusem? Kobietom ciężarnym zaleca się podejmowanie tych samych kroków, jakie muszą przejść wszyscy zarażeni. Najlepiej skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologicznej i poinformować o objawach lub dojechać własnym środkiem transportu do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego.

Koronawirus a płód

Kobiety w ciąży obawiają się nie tylko o swoje zdrowie, ale przede wszystkim o zdrowie dziecka. Stąd, wiele z nich zastanawia się, czy dziecko może zarazić się koronawirusem, będąc jeszcze w łonie matki oraz jaki wpływ na przebieg ciąży ma choroba. Fundacja Rodzić po Ludzku informuje, że nie ma dowodów na infekcję wewnątrzmaciczną u płodu wirusem COVID-19. Za bardzo mało prawdopodobnie uważa się, by infekcja u matki mogła powodować wystąpienie wad wrodzonych u dziecka. Zostały zaobserwowane przypadki porodów przedwczesnych u kobiet zakażonych wirusem, jednak nie jest jasne, czy te przedwczesne porody miały bezpośredni związek z infekcją COVID-19. W związku z tym, że badania nad wpływem koronariwusa na ciążę wciąż trwają, kobiety w ciąży muszą zachować szczególną ostrożność w kontaktach międzyludzkich. Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

Kobiety w ciąży powinny stosować się do tych samych zaleceń co wszystkie osoby narażone na kontakt z wirusem. Przede wszystkim dokładnie myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu, unikać dużych skupisk ludzkich, zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (2 metry), dbać o higienę miejsc, w których przygotowuje się posiłki, nie dzielić się jedzeniem.

Poród w czasie pandemii koronawirusa

Według konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii zakażenie koronawirusem nie jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego, jeśli ogólny stan zdrowia ciężarnej na to pozwala. Konsultanci zaznaczają jednak, że decyzja o sposobie porodu powinna być aktualizowana zgodnie z wiedzą medyczną. Kobietom zakażonym COVID-19 zaleca się cesarskie cięcie z kilku powodów. Przede wszystkim istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zakażenia się noworodka wirusem mogącym znajdować się w kanale rodnym lub jego okolicach. Dodatkowo czas porodu drogą cięcia cesarskiego jest nieporównywalnie krótszy od czasu porodu drogami natury, a więc mniejsze jest też ryzyko okołoporodowego zakażenia wewnątrzmacicznego. W przypadku obecności zakażenia u matki dziecko powinno być izolowane do chwili zakończenia możliwości transmisji infekcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *