Kategorie
Dolegliwości

Krwawienie w ciąży

Pojawienie się choćby śladowej ilości krwi zawsze budzi duże obawy ciężarnej. Choć nie zawsze zwiastuje problemy z płodem, to należy koniecznie poinformować o nim lekarza, a w przypadku obfitego krwawienia natychmiast udać się do szpitala.


Pojawienie się krwi z dróg rodnych w czasie ciąży paraliżuje każdą kobietę. Może się zdarzyć na każdym etapie ciąży. Zawsze trzeba odróżnić krwawienie od plamienia. Plamienie czasem zaobserwować można na papierze toaletowym podczas wizyty w toalecie lub na bieliźnie. Krwawienie z kolei jest obfite, przypomina okres. Plamienie, niezależnie od etapu ciąży, nie powinno być powodem do dużego niepokoju. Może pojawić się po odbytym stosunku, badaniu ginekologicznym czy wynikać z pęknięcia drobnego naczynka w pochwie. Warto jednak o nim poinformować lekarza.

Krwawienie jest najbardziej niepokojące w I trymestrze ciąży. Może wskazywać na ciążę pozamaciczną, może być także przyczyną poronienia. Krwawienie na początku ciąży może być także spowodowane przez: krwiak podkosmówkowy, zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy (krwawienie implantacyjne) czy nadżerkę. Nie można go ignorować. Krwawienie może pojawić się również w III trymestrze ciąży. Wówczas może wskazywać na oderwanie lub przedwczesne odklejenie łożyska. Jest to sytuacja wymagająca pilnej konsultacji lekarskiej. W sytuacji, gdy 1/3 łożyska ulega oddzieleniu od ściany macicy, stwarza to zagrożenie życia płodu. Inną przyczyną krawienia pod koniec ciąży może być pęknięcie macicy. To także niebezpieczny stan, wymagający operacji. Krwawienie może być także spowodowane odejściem czopa śluzowego. Zwykle dochodzi do tego na kilka dni przed porodem. Krwawienie zawsze należy skonsultować z lekarzem i zrobić to natychmiast – konieczna może być wizyta w szpitalu.

Jakie badania?

Lekarz zawsze wykonuje USG, by sprawdzić, jaka jest przyczyna krwawienia lub plamienia. W niektórych przypadkach może zalecić także wykonanie badań z krwi. Przyczyną krwawień mogą być niedobory hormonalne, najczęściej dotyczące progesteronu. Konieczne wówczas jest wykonanie badania określającego poziom progesteronu. Progesteron jest jednym z żeńskich steroidowych hormonów płciowych. Tworzy warunki umożliwiające ciążę i jej utrzymanie, pobudzając zmiany wydzielnicze w śluzówce macicy i umożliwiając implantację zapłodnionego jaja. Oznaczenie poziomu progesteronu wykorzystuje się nie tylko w diagnostyce krwawienia z macicy u ciężarnych, ale także niepłodności, ciąży pozamacicznej i w przypadku zagrażającego poronienia. Jeśli przyczyną krwawień będzie niedobór progesteronu, ciężarna musi przyjmować leki. Lekarz może zalecić również wykonanie morfologii i żelaza, by ocenić ogólny stan zdrowia ciężarnej.
Wszystkie badania można wykonać w sieci Laboratoriów DIAGNOSTYKA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *