Kategorie
Aktualności

KTG w ciąży – na czym polega badanie?

Kardiotokografia (KTG) to jedno z najważniejszych badań, jakie przeprowadza się u kobiety pod koniec ciąży i podczas porodu. Pozwala ono ocenić stan płodu oraz czynności skurczowe macicy.

Kardiotokografia (KTG) to bardzo ważne badanie, wykonywane wielokrotnie w czasie ciąży. To dzięki niemu lekarze i położne oceniają czynności serca płodu i czynności skurczowe macicy. Nieprawidłowości wykryte w badaniu KTG mogą być dla lekarzy podstawą do przyspieszenia porodu lub przeprowadzenia cięcia cesarskiego.

Kiedy wykonać badania KTG?

Badanie KTG wykonuje się pod koniec ciąży i podczas porodu. Jest to jedno z pierwszych badań wykonywanych w I fazie porodu, ale może być ono także wykonywane wcześniej. Wskazaniem do badania KTG mogą być m.in.: cukrzyca, nadciśnienie czy choroby nerek. Kardiotokografia powinna być wykonywana również w sytuacji, gdy ciężarna czuje tylko słabe ruchy dziecka.

Na czym polega badanie KTG?

Badanie kardiotokografem jest bezbolesne i nieiwazyjne. Polega na przyłożeniu do brzucha dwóch pasów z czujnikami – pierwszy mierzy bicie serca dziecka, a drugi rejestruje skurcze macicy matki. Wyniki są zapisywane na monitorze i drukowane. W tym czasie kobieta powinna leżeć nieruchomo. Badanie trwa najczęściej od ok. 30 minut do 1 godziny. Liczba uderzeń serca dziecka powinna wynosić 110–150/160 na minutę. Jeśli liczba uderzeń na minutę jest niższa niż 110, może to wskazywać na niedotlenienie płodu, a jeśli jest wyższa niż 160 – może świadczyć o zakażeniu wewnątrzmacicznym. Wynik badania KTG zawsze interpretuje lekarz i to on decyduje o dalszym postępowaniu.

Fot. Shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *