Kategorie
Dolegliwości

Co oznacza swędzenie nóg wieczorem? Sprawdźmy.

Większość z nas stara się dbać o swoje zdrowie i nie lekceważy pojawiających się dolegliwości bólowych. Niestety, wciąż pokutuje opinia, według której jedynie ból jest oznaką problemów ze zdrowiem. Tymczasem to nie do końca prawda. Doskonałym przykładem jest bowiem wieczorne swędzenie nóg. Większość z nas bagatelizuje ten objaw uznając go za podrażnienie skóry, lekką reakcję alergiczną czy niegroźne ugryzienia owadów. Warto więc zdać sobie sprawę z tego, że swędzenie nóg może oznaczać poważne problemy zdrowotne, które koniecznie warto objąć odpowiednim leczeniem. Sprawdźmy więc, dlaczego swędzą nas nogi, jakie badania warto wykonać oraz czego się wystrzegać.

Problemy z wątrobą

Swędzenie nóg, a zwłaszcza łydek, które nasila się wieczorem może oznaczać poważne problemy związane z wątrobą. Bardzo często jest to bowiem objaw początkującej marskości wątroby – szczególnie tej, która została wywołana przez zbytnie spożywanie alkoholu. W takiej sytuacji warto wykonać badania, które potocznie nazywamy “próbami wątrobowymi”. Pozwolą nam one ocenić funkcjonowanie naszej wątroby oraz pomogą w dobraniu odpowiednich leków. Warto jednakże zaznaczyć w tym miejscu, że samo stosowanie leczenia bez zmiany nawyków nie będzie skuteczne. Konieczne jest bowiem odstawienie alkoholu – to właśnie on jest głównym winowajcą, który poza wspomnianą wątrobą niszczy cały organizm.

Chora tarczyca

Swędzenie nóg może być również sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z naszą tarczycą. Nie od dziś wiadomo przecież, że jest to organ, który ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli chcesz wykluczyć nadczynność lub niedoczynność tarczycy wykonanie badań poziomu wydzielanych hormonów oraz dokładny wywiad lekarski to najskuteczniejszy sposób na pewną i prawidłową diagnozę. Na szczęście, w dzisiejszych czasach dysponujemy lekami, które normalizują pracę tarczycy – warto więc szukać pomocy.

Pierwsze objawy żylaków

Swędzenie nóg może być spowodowane przez początki żylaków i zaburzenia krążenia. Często jest to pierwszy objaw, który daje się chorym we znaki, zanim jeszcze pojawią się widoczne na skórze zmiany. Na szczególną uwagę zasługują sytuacje, w których swędzeniu nóg towarzyszy występowanie pajączków, czyli ledwo widocznych, rozszerzonych żyłek. Oznacza to, że żyły w nogach mają problem z prawidłowym transportowaniem krwi i należy bacznie przyjrzeć się zarówno swojemu zdrowiu, jak i trybowi życia, który prowadzimy. Wbrew obiegowej opinii żylaki dotykają nie tylko osoby pracujące na stojąco, ale również te, które prowadzą siedzący tryb życia.

Pasożyty

Czasem zdarza się tak, że przyczyną swędzenia nóg jest nic innego, jak zarażenie pasożytami – najczęściej świerzbowcem. Wbrew pozorom i obiegowej opinii wcale nie dotyka to jedynie osób, które nie dbają o higienę. Równie często jest to bowiem po prostu wynikiem niefrasobliwego zachowania w miejscach publicznych takich, jak baseny czy sauny. Zakażenie świerzbowcem idzie w parze z widocznymi na skórze prążkami – jeśli więc widzisz u siebie tego typu objawy warto wykonać odpowiednie badania.

Podsumowując – swędzenie nóg wieczorem może mieć wiele przyczyn, wśród nich również te, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i sprawności. Nie warto więc lekceważyć tych, z pozoru niewinnie wyglądających objawów. Jeśli zauważymy je u siebie warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który nie tylko zleci odpowiednie badania, ale również skieruje nas do specjalisty. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych odczuć i zadbamy o swoje zdrowie tak jak na to zasługuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *