Ciąża to niezwykły czas pełen radosnego oczekiwania, ale również i niepokoju. Każda przyszła matka chce, aby jej dziecko przyszło na świat zdrowe i silne. Z tego powodu obawiamy się chorób, na które możemy zapaść tym, samym szkodząc dziecku. Wśród tych, które budzą największą grozę, nie sposób nie wymienić toksoplazmozy. Czy jednak jest się czego obawiać?
Czym jest toksoplazmoza?
Zanim zaczniemy zastanawiać się, czy toksoplazmoza może zaszkodzić dziecku w czasie ciąży, warto uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest. Mówiąc najprościej jest to choroba odzwierzęca wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Często u osoby zakażonej nie daje żadnych objawów, jest ona bowiem jedynie nosicielem pasożyta. Może jednakże również wywoływać gorączkę, objawy grypopodobne, a nawet zapalenie mózgu.
Czy może zaszkodzić dziecku?
Toksoplazmoza jest chorobą, która może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Dziecko może zarazić się nią już przebywając w łonie matki. Skutkiem tego może urodzić się z małogłowiem lub wodogłowiem. Właśnie dlatego ważne jest dbanie o unikanie sytuacji, w których mogłybyśmy się zarazić. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne warto wykonać badanie serologiczne na obecność przeciwciał IgG i IgM.
W jaki sposób możemy się nią zarazić?
Chyba każda z nas słyszała o tym, że toksoplazmozą można zarazić się głównie przez kontakty z kotami. Wiele osób radzi nawet ciężarnym, by pozbyły się zwierzęcia ze swojego domu. Czy jednak jest to konieczne? O tym za chwilę. Warto mieć także świadomość, że toksoplazmozą możemy zarazić się także jedząc surowe mięso oraz niemyte warzywa i owoce. Czynników ryzyka jest więc naprawdę sporo. Nie warto jednak wpadać w panikę.
Środki ostrożności, które warto stosować
Zarażenia toksoplazmozą możemy bowiem skutecznie uniknąć przestrzegając zasad higieny. Jeśli jesteśmy posiadaczkami kota nie musimy wcale oddawać zwierzęcia. Wystarczy pamiętać o częstym sprzątaniu kuwety (najlepiej co dwa dni) oraz ubieraniu rękawiczek ochronnych na czas wykonywania tej pracy.
Zrezygnujmy ze spożywania surowego mięsa i ryb. Na czas ciąży warto odpuścić sobie przyjemności takie jak tatar czy sushi. Dodatkowo pamiętajmy o częstym myciu rąk oraz myciu warzyw i owoców.
Podsumowując, toksoplazmoza może mieć negatywny wpływ na nasze nienarodzone jeszcze dziecko. Nie ma jednak powodu do wpadania w panikę. Codzienna ostrożność oraz wypracowanie sobie prawidłowych nawyków ochronią nas przed tym zagrożeniem.