Kategorie
Dolegliwości Ważne

TSH a ciąża – jakie są objawy, jakie zrobić badania?

Hormony tarczycy odgrywają w ciąży niebanalną rolę. Sterują procesem wzrostu płodu, odpowiadają za regulację temperatury, odpowiedni rozwój mózgu, układu szkieletowego oraz zmiany energetyczne w ciele dziecka.

 

Za wydzielanie hormonów tarczycy odpowiada TSH, czyli hormon tyreotropowy, produkowany przez przysadkę mózgową. Ze względu na to, że ciążą mocno wpływa na gospodarkę hormonalną kobiety, może powodować nadmiar lub niedobór TSH w trakcie trwania ciąży. Może to powodować nadczynność lub niedoczynność tarczycy i negatywnie wpływać na płód. Badania TSH zlecisz tu: https://diag.pl/katalogi/placowki/ – wybierz placówkę blisko domu.

Właściwy poziom TSH w ciąży

Poziom hormonu TSH waha się na różnych etapach ciąży. Podstawowe jego wartości dla pierwszego trymestru wynoszą od 0,01 do 2,32 mIU/l. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze stężenie TSH mieści się kolejno między 0,1 i 2,35 mIU/l oraz między 0,1 i 2,65 mIU/l. Należy jednak pamiętać, że temat też wciąż budzi wątpliwości i nie ma dokładnych badań. Bardzo ważne jest, by zbadać poziom TSH w czasie ciąży, w przypadku wątpliwości wynik powinien skonsultować lekarz endokrynolog.

Czytaj też: co jest przyczyną drętwienia nóg.

Niedobór TSH w ciąży

Ciąża może wpłynąć na ujawnienie się niedoczynności tarczycy, a to w konsekwencji – choroby Hashimoto. Hashimoto wpływa na spowolnienie metabolizmu organizmu, powoduje tycie. W przypadku płodu natomiast może skutkować spowolnienie rozwoju, a w konsekwencji doprowadzić do niedorozwoju, także umysłowego.

Nadmiar TSH w ciąży

Na przeciwległym biegunie leży natomiast problem z nadczynnością tarczycy, czyli chorobą Gravesa-Basedova. Choroba to uszkadza układ immunologiczny, wpływa też negatywnie na nastrój, powodując stany depresyjne, ciągłe uczucie zmęczenia, poczucie rozbicia. Ma to także wpływ na płód, powodując jego niską wagę, może także doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Zdarza się, że zaburzenia funkcji tarczycy sprawiają, że ciśnienie krwi może nagle wzrosnąć i wprowadzić organizm matki w stan przedrzucawkowy.

Bardzo ważne jest więc, aby w przypadku jakichkolwiek przesłanek, sugerujących problem z tarczycą w czasie ciąży, monitorować stan TSH. Jeśli czujemy się zaniepokojeni, warto zrobić badanie samodzielnie, kosztuje ono około 15-50 złotych, wykonać możemy je niemal w każdym punkcie pobrań.

Jeśli szukasz więcej zdrowotnych porad, możesz też sprawdzić stronę: http://badaniazusmiechem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *