Ułożenie pośladkowe nie zdarza się często, ale jeśli już się pojawi, stanowi dużą przeszkodę, by poród zakończył się siłami natury. Lekarze, w obawie, o zdrowie dziecka, mogą zalecić cesarskie cięcie. Decyzje zawsze podejmowane są w oparciu o konkretną sytuację.
Najczęściej w okolicach 32.-38. tygodnia ciąży dzieci w brzuchach mamy przygotowują się do porodu, przybierając odpowiednią pozycję. To, jakie położenie wybierze dziecko ma wpływ na to, jak zakończy się poród – siłami natury czy przez cesarskie cięcie. Większość dzieci układa się podłużnie, czyli główką w dół.
Rodzaje położenia pośladkowego
Zdarza się jednak, że dziecko nie przyjmuje fizjologicznej pozycji do porodu czyli główką w dół. Może się okazać, że dziecko znajduje się w położeniu podłużnym miednicowym, zwanym potocznie pośladkowym. W tej pozycji to nogi i pośladki dziecka są skierowane ku kanałowi rodnemu. Wyróżnia się kilka rodzajów położenia pośladkowego: miednicowe zupełne, gdy dziecko wygląda jakby siedziało po turecku, z wysoko uniesionymi kolanami; miednicowe niezupełne pośladkowe – nóżki dziecka są wyprostowane w kolanach i skierowane ku górze; stópkowe zupełne – obie nóżki malucha znajdują się nad szyjką macicy; stópkowe niezupełne – jedna nóżka dziecka jest zgięta w kolanie, druga natomiast wchodzi do kanału rodnego.
Jak rozpoznać położenie pośladkowe?
Położenie pośladkowe rozpoznaje lekarz, wykonując badanie USG. Jeśli zbliża się termin porodu, a dziecko nie przyjmuje fizjologicznej pozycji główką w dół, lekarz i położna mogą zalecić kobiecie spróbowanie przyjmowania konkretnych pozycji, które mogą pomóc dziecku przygotować się do porodu i właściwie obrócić. Przed rozwiązaniem zespół medyczny może także spróbować tzw. obrotu zewnętrznego dziecka (External Cephalic Version – ECV). Jest to sposób, dzięki któremu ginekolog położnik poprzez powłoki brzuszne ciężarnej próbuje zmienić położenie poprzeczne lub miednicowe maluszka na położenie podłużne główkowe. Takie działanie może wykonać jednak tylko doświadczony położnik.
Położenie pośladkowe – jak przebiega poród?
Jeśli pomimo podjętych działań, dziecko nie zmieni pozycji, lekarze najpewniej nie zdecydują się na przeprowadzenie porodu siłami natury. Taki poród może być niebezpieczny dla dziecka, dlatego najczęściej kończy się cesarskim cięciem. Przyczyny ułożenia pośladkowego dziecka nie są do końca znane. Wśród możliwych zalicza się: przedwczesny poród w przeszłości, poprzedni poród z przodowaniem (nieprawidłowym ułożeniem płodu), wielorództwo, niewłaściwy poziom płynu owodniowego: za wysoki (wielowodzie), lub za niski (małowodzie), wady budowy macicy, łożysko przodujące (łożysko rośnie w najniższym punkcie macicy i zasłania wszystkie drogi wyjścia do kanału rodnego), wąskie biodra lub nieprawidłowa budowa macicy.
Ważne jest, by kobieta w ciąży stale kontrolowała stan swojego zdrowia oraz regularnie wykonywała badanie USG. Szczególnie ostatnie tygodnie przed porodem są niezwykle istotne. Warto wykonać podstawowe badania z krwi, które dają obraz aktualnego stanu zdrowia. Dobrze korzystać z pakietów przeznaczonych dla kobiet w ciąży, obejmujących najważniejsze badania, pomagające monitorować stan zdrowia.