Ciąża to szczególny etap w życiu każdej kobiety, pełen radosnego oczekiwania, a z drugiej strony wielu obaw o zdrowie i przyszłość dziecka. Obawiamy się, by w żaden sposób nie zaszkodzić rosnącemu maluszkowi. Te obawy związane są także ze współżyciem.
Kobiety w ciąży ostrożnie podchodzą do wielu spraw, nad którymi wcześniej by się nie zastanawiały. Wszystko dlatego, że nie myślą już tylko o sobie, ale też dziecku, które rośnie pod ich sercem. O wszystkich wątpliwościach warto zawsze rozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę. Warto pytać o każdy szczegół. Jedną z kwestii, o której kobiety wstydzą się rozmawiać, a która budzi ich obawy jest uprawianie seksu w ciąży.
Czy współżycie w ciąży jest bezpieczne?
Współżycie to naturalny element każdego związku. Nic dziwnego, że pary, które regularnie uprawiają seks, chciałyby zadbać także o ten aspekt, gdy kobieta jest w ciąży. Większość kobiet spodziewających się dziecko może bez obaw współżyć w ciąży. Seks jest bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dziecka. Dziecko jest chronione przez mięsień macicy i wody płodowe, a czop śluzowy, który zamyka ujście szyjki macicy, pomaga chronić dziecko przed infekcją.
W ciąży można zaobserwować zmiany w poziomie libido. W pierwszym trymestrze popęd u kobiet może być wyraźnie mniejszy i pojawia się brak ochoty na współżycie. Wynika to najczęściej ze złego samopoczucia: nudności, wymiotów. Z czasem ochota na seks powraca. W drugim trymestrze popęd seksualny jest większy: polepsza się samopoczucie, a brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, by przeszkadzać w sypialni. W trzecim trymestrze libido znów może spaść, na co wpływ także ma gorsze samopoczucie, ale też coraz większy brzuszek.
Przeciwwskazania do współżycia w ciąży
Choć dla większości kobiet w ciąży współżycie jest bezpieczne, trzeba jednak pamiętać, że od tej reguły są wyjątki. Tym bardziej o kwestii współżycia warto porozmawiać z lekarzem. Przeciwskazaniem do współżycia w ciąży jest krwawienie z pochwy, zagrażające poronienie lub zagrażający przedwczesny poród. Seks odradza się w przypadku łożyska przodującego oraz w przypadku ciąży mnogiej. Należy zawsze poinformować lekarza, gdy po odbytym stosunku pojawia się krwawienie z pochwy lub odczuwa się skurcze macicy. Lekarz, na podstawie badań oceni, czy kobieta może nadal współżyć, czy nie zwiększa to ryzyka przedwczesnego porodu.
Ciąża to wymagający czas. W trakcie jej trwania zmienia się nie tylko samopoczucie, ale i fizjologia. Dlatego warto stale monitorować stan zdrowia. Najlepiej korzystać z pakietów badań, które pozwolą kompleksowo ocenić stan zdrowia.