Do zapalenia piersi dochodzi najczęściej w ciągu kilku tygodni po porodzie. Dolegliwość może trwać około tygodnia, a nieleczona prowadzić do powikłań. Jak się objawia i jak ją leczyć, by nie przerywać laktacji?
Do zapalenia gruczołu sutkowego dochodzi w okresie laktacji. Najczęściej między 2. a 6. tygodniem po porodzie. Trzeba jednak pamiętać, że może do niego dojść na każdym etapie karmienia piersią. Jest to dość częste powikłanie, dotykające około 20 proc. kobiet przy założeniu średnio 6-miesięcznego okresu laktacji.
Objawy zapalenia piersi
Zapalenie piersi często mylone jest z nawałem pokarmu. Przy nawale pokarmu występuje odczucie przepełnienia piersi, natomiast zapalenie na ogół dotyczy jednej piersi. Staje się ona opuchnięta i zaczerwieniona, pojawia się gorączka, niekiedy bardzo wysoka sięgająca nawet 40 st. C. Pojawiają się także objawy grypowe, jak bóle mięśni, ból głowy, ogólne rozbicie i złe samopoczucie. Nie należy ich bagatelizować, bo nieleczone zapalenie piersi może prowadzić do groźnych powikłań, wśród których najpoważniejszym jest ropień. Jego pojawienie może skutkować hospitalizacją.
Zapalenie piersi – przyczyny
Zapalenie piersi najczęściej powodowane jest przez zakażenie bakteriami – szczepami Staphylococcus aureus i Staphylococcus epidermidis, występującymi na skórze. Uważa się, że odpowiadają one za 95 proc. przypadków choroby. Przyczyn zapalenia może być jednak więcej. Spowodować dolegliwość może źle dobrany, uciskający biustonosz, który blokuje kanaliki mleczne, ryzyko zwiększają również urazy piersi – gdy brodawki są popękane, łatwiej dostają się do nich drobnoustroje, przyczyniając się do zapalenia. Inną przyczyną może być nieregularne karmienie, powodujące zaleganie pokarmu i namnażanie się bakterii czy stres i przemęczenie, które powodują spadek odporności, a więc i większe ryzyko zachorowania.
Diagnoza i leczenie
Zwykle postawienie diagnozy opiera się na wywiadzie lekarskim, ale, aby poznać dokładną przyczynę, lekarz może skierować na badanie posiewu pokarmu z piersi. Ustalenie czynnika etiologicznego (czynnika wywołującego chorobę ) zakażenia może być konieczne w celu właściwego doboru antybiotykoterapii. Antybiotykoterapię stosuje się w przypadku, gdy inne metody leczenia nie przynoszą rezultatu. Leczenie zapalenia piersi polega na częstym karmieniu dziecka – najlepiej co 2 godziny, stosowaniu okładów ze schłodzonych liści białej kapusty. Zaleca się również zdrowe odżywianie, picie dużej ilości płynów, wypoczynek, a w przypadku wystąpienia gorączki – sięganie po leki przeciwgorączkowe bezpieczne karmiących. Aby zmniejszyć ryzyko powstania zapalenia piersi, należy zapobiegać wszelkim uszkodzeniom brodawki sutkowej i regularnie karmić dziecko. Jeśli jednak mimo tego dojdzie do zapalenia piersi, objawów nie należy lekceważyć i koniecznie należy skonsultować je z lekarzem w celu wykonania odpowiednich badań.