Kategorie
Dolegliwości

Dlaczego moje uszy są często zatkane?

Zatkane ucho spotyka wiele osób. Zwykle jest niegroźnym objawem, ale zawsze warto skonsultować tę dolegliwość z lekarzem, jeśli domowe sposoby nie zadziałają. Skupmy się jednak najpierw na pytaniu:

Co może być przyczyną zatkanego ucha?

Jednym z najczęściej spotykanych powodów jest czop w uchu, który powstaje na skutek nieprawidłowej higieny uszu lub nadmierna produkcja wydzieliny usznej. Wydzielina ta jest naturalnym elementem w organizmie każdego człowieka i ma na celu, zapobieganie dostania się bakterii do uszu. Usuwanie wydzieliny usznej patyczkami higienicznymi nie jest dobrym sposobem na wyczyszczenie uszu. Zwykle wkładamy taki patyczek w głąb ucha a przez to, zamiast usuwać wydzielinę, po prostu ją upychamy. Na skutek tej czynności, może powstać wspomniany wyżej czop uszny.
Drugim powodem zatkanego ucha, może być katar. Na dolegliwość tą, uskarżają się osoby chorujące na zatoki jednak nie zawsze. Czasem wystarczy zwykłe przeziębienie z niewielkim katarem, aby zatkane ucho stało się dla nas niekomfortowym problemem. Kiedy mamy katar, śluzówka nosa ulega obrzękowi a przez to może przejść na trąbkę Eustachiusza i słuchowe przewody. W efekcie tego, nasze przewodu słuchowe ulegają zamknięciu i cierpimy na zatkane uszy a czasem nawet lekko nie do słyszymy. Jeśli kataru nie leczymy przez długi okres, może on doprowadzić ciągłej niedrożności przewodów słuchowych, a nawet do stanu zapalnego trąbki Eustachiusza.
Trzecią przyczyną zatkanego ucha są gwałtowne zmiany ciśnienia. Dotyka nas to często podczas podróży samolotem (zwykle podczas startu i lądowania). Trąbka Eustachiusza otrzymuje wtedy dużą ilość powietrza, co skutkuje jej zwężeniem. Zatkane ucho mija zwykle po kilku godzinach od podróży.

Sposoby leczenia zatkanego ucha

W przypadku zatkania ucha przez korek z woskowiny usznej, warto wybrać się do laryngologa. Lekarz rozpuści czop oraz usunie zalegającą wydzielinę poprzez płukanie ucha. Cały zabieg trwa krótko i jest całkowicie bezbolesny. Wprawdzie w aptece dostępne są preparaty do rozpuszczania wydzieliny usznej, jednak należy je stosować z ostrożnością i raczej do czyszczenia uszu. Warto to również skonsultować z laryngologiem, aby mieć pewność, że takim preparatem sobie nie zaszkodzimy.
Jeśli cierpimy na zatkane ucho z powodu kataru, również niezbędna okaże się wizyta u lekarza. Medyk przepisze odpowiednie krople do nosa, które niwelują katar a przy okazji pomogą na zatkane ucho. W przypadku trzeciego powodu (zmiany ciśnienia), wystarczy żuć gumę, często przełykać ślinę, można również zatkać na chwilę nos i usta, lecz delikatnie i wolno oddychać. Zwykle problem ten, trwa krótko i samoczynnie mija, jednak jeśli tak się nie dzieje, trzeba zasięgnąć porady lekarskiej.

Jak zatem widać, zatkane ucho może mieć kilka powodów. Często są one błahe i szybko można je wyleczyć. Pamiętajmy jednak, iż konsultacja z lekarzem w niektórych przypadkach jest jak najbardziej wskazana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *